Marian Orzan

Construirea pistei de alergare din tartan cu lungimea de 400 m liniari pe primele 2 benzi de alergare de langa teren / latime de 1,20 m. Inaltime pista 1,1 cm.
111 lei/mp
Tartan cauciuc Santiago – grosime 1,1 centimetri: 111 lei / metru pătrat

In primul rand alergarea pe tartan e mult mai benefica pentru articulatii. Pe terenul deja existent, asfalt, este mult mai rigid si poate provoca accidentari. Dovada, toate alergarile organizate de catre Federatia de Atletism se desfasoara pe astfel de suprafete din tartan. Desi pistele de tartan au un cost initial mai ridicat, acestea nu necesita intretinere frecventa si sunt durabile cel putin 10 ani. Suprafata de tartan se dilata suficient de repede pentru a actiona ca o trambulina oferind energie alegatorului pentru urmatorul pas. Acest lucru creste viteza si performantele alergatorului.
Nota* Covorul de tartan avand 1,1 cm inaltime poate fi aplicat pe suprafata deja existenta iar la extremitati poate fi modelat in asa fel in cat sa nu produca accidente avand marginile tesite.

Pista de alergare de la stadionul municipal Fagaras deja existenta, prima si a doua banda de alergare de langa teren

Strada Combinatului 2, Făgăraș 507010, România