DORINA OLTEAN

SCOPUL PROIECTULUI este: „Îmbunătăţirea calităţii vieţii elevilor şi a cadrelor didactice de la Liceul Teologic Ortodox „Sf. C-tin Brâncoveanu” Făgăraș, prin amenajarea arhitecturală a unui parc şi a unei clase amfiteatru, în curtea şcolii, destinate recreerii şi odihnei, dar şi pentru utilizarea eficientă a acestora atât în activităţile educative sau artistice cât şi pentru formarea şi dezvoltarea conştiinţei ecologice şi a comportamentului ecologic al elevilor
OBIECTIVELE PROIECTULUI sunt: „Formarea conştiinţei ecologice a elevilor, a părinţilor şi a membrilor comunităţii locale utilizând metode de educație nonformală;
Conştientizarea importanţei păstrării unui mediu curat pentru un organism sănătos;
Reabilitarea curţii şcolii prin amenajarea unei grădini-parc şi a unei clase-amfiteatru, cu implicarea elevilor, a părinţilor, acadrelor didactice în vederea conştientizării importanţei educaţiei pentru sănătate şi a educaţiei ecologice; Înfrumuseţarea aspectului peisagistic al localităţii”.
DESCRIEREA PROIECTULUI:
Proiectul constă în amenajarea spațiului verde de 1200 mp din curtea liceului prin plantarea de copaci, gard viu, arbuști și alte soiuri de plante și a amfiteatrului format din scena de lemn si a gradenelor din lemn pe schelet de metal. În primă etapă se va pregăti terenul, prin curățare, nivelare, marcare a spațiilor verzi si a aleilor. Va urma montarea gradenelor și a scenei, după care vor fi plantați 12 copaci – mesteceni sau tei, arbuști, gard viu și alte soiuri de plante.
Rezultatul proiectului: 1200 metri pătrati de spaţiu verde amenajat ca spațiu de activități out-door - un amfiteatru în aer liber; 12 arbori, arbuști, gard viu plantate cu ajutorul elevilor și părinților implicaţi în activităţi de plantare, amenajare şi de educaţie ecologică.

În contextul pandemiei declanșate de noul Corona virus, școlile trebuie să se adapteze și să amenajeze spații potrivite pentru activități în aer liber pentru elevi de orice vârstă. În plus, educația copiilor este influențată de mediul în care trăiesc și cresc, de aceea atât școala, cât și părinții trebuie să conștientizeze acest aspect și să se implice în crearea de spații îngrijite și frumoase, care să răspundă nevoilor educative . De aceea, curtea unei școli are nevoie de o amenajare multifuncțională, în așa fel încât să permită desfășurarea unor activități diverse: educative, ecologice, recreative, artistice, cu atât mai mult când școala nu are o sală de festivități. Prin urmare, spațiul verde din curtea Liceului Teologic Ortodox trebuie să prindă viață și să devină un mini amfiteatru într-o grădină parc, unde copiii pot să se joace, să învețe, să se recreeze sau să facă mici serbări.

Proiectul va fi implementat în curtea Liceului Teologic Ortodox Sf. C-tin Brâncoveanu, Str. Negoiu, Făgăraș, pe spațiul verde de aproximativ 1200 mp

Proiectul nu are setat o locație exactă.