Ana-Maria Borca

Este cunoscut faptul ca sistemul de parcari in orasul nostru reprezinta o problema , in special in zonele rezidentiale.
Lipsa unui proces eficient de gestionare a parcarilor poate rezulta in situatii diverse la nivelul orasului precum:
• Parcarea in locuri necorespunzatoare -de ex.pe trotuare sau spatii verzi;
• Obstructionarea deplasarii pietonilor si biciclistilor;
• Obstructionarea vizibilitatii celorlalti participanti la trafic;
• Interpunere vizuala si reducere a calitatilor estetice ale ariilor urbane.
Astfel, in lipsa adoptării unor masuri eficiente in viitorul apropiat, problemele parcarilor abuzive, ale accesului obstructionat pentru persoanele ce se deplaseaza nemotorizat se vor agrava în mod constant pe parcursul urmatorilor ani.

Proiectul meu presupune amenajarea de trotuare si parcare aferente zonei Penny-Fan Courier, pentru sporirea sigurantei in trafic ( asternere covor asfaltic si pavaj pietonal si amenajarea parcarii de pe strada Azotului) .

Supun spre analiza acest proiect deoarece merg zilnic la serviciu pe jos in zona respectiva si nu ma simt in siguranta deloc. Am observat de asemenea nenumarate situatii in care toti pietonii , de diferite varste, sunt zilnic supusi riscului de accidentare din cauza ca nu pot utiliza trotuarele , acestea fiind in proportie de 80% ocupate abuziv de masini.

Cerintele si impactul pietonilor, ale utilizatorilor de biciclete si vehicule ar trebui sa fie in acord cu contextul local, pentru a crea strazi cu caracter specific. Strazile si domeniul public joaca un rol important in dezvoltarea si exprimarea caracterului si culturii locale. Caracterul unui loc nu este determinat de materialele speciale sau aspectul fizic al unui singur spaţiu, ci și de modelele de deplasare și interacţiune socială pe care acesta le produce.

BENEFICIARII PROIECTULUI
Intreaga comunitatea de pe strada Azotului precum si locuitorii din cartierele alaturate (cartier Meltea, strada Cetatii,cartier Tudor), angajatii si clientii Fan Courier si toti participantii la trafic in general care tranziteaza zona pietonal, cu bicicleta, sau auto.

Asa cum se poate observa in fotografiile atasate, accesul pietonal pe zona respectiva este impiedicat deseori de masinile parcate pe ambele trotuare amenanaje pe strada Azotului. In acest fel, pietonii sunt fortati sa se deplaseze pe carosabil, ceea ce scade siguranta lor si creste gradul de expunere la riscuri si posibile accidentari.
Suntem zilnic martorii unui proces accentuat de degradare ca urmare a congestionarii traficului si a lipsei de siguranta a strazii.

Strada Azotului, portiunea de la parcarea magazinului Penny pana la noul sediu Fan Courier, (langa service auto, intersectia cu blocurile Turn), de-a lungul gardului ramas de la unitatea militara din Tudor

Strada Azotului 6, Făgăraș, Romania