Proiect neeligibil

Acest proiect nu a îndeplinit toate criteriile pentru a fi supus votului.
Oana Ramona Mesaros

Proiectul constă în amenajarea laboratorului de fizică-chimie din Școala Gimnazială „Ovid Densusianu”, Făgăraș.
Prin intermediul științelor elevul începe să cunoască mediul în care trăieşte şi procesele din jurul său. Aceasta implică transformarea elevului din spectator în actor al activităţii ştiinţifice. Experimentul este o metodă prin care elevul dobândește cunoştinţe, priceperi şi deprinderi de muncă intelectuală şi practică. Lucrările experimentale au un pronunţat caracter activ-participativ. Bucuria succesului obţinut prin realizarea sarcinilor de lucru determină creşterea încrederii în forţele proprii şi oferă elevilor criterii corecte de autoevaluare, necesare în competiţia cu ceilalţi.
Tehnicile moderne de învăţare implică interactivitatea umană şi transmiterea informaţiei pe mai multe canale (text, sunet şi imagini) într-o manieră asociată. Tabla interactivă este un mijloc didactic foarte util în contextul actual. Învățarea științelor bazată pe simulare a apărut ca un instrument nou care poate amplifica experiența reală într-un mod complet interactiv. Această tehnică de învățare poate juca un rol cheie în cadrul clasei atunci când predarea-învâțarea se realizează online.
Proiectul se va concretiza în:
-dotarea cu tablă interactivă;
-schimbarea parchetului;
-achiziționare catedră, 7 ansambluri mese pentru 3 elevi, 7 ansambluri mese pentru 2 elevi, 8 chiuvete ceramice, 35 scaune elevi , 1 scaun laborant și 1 scaun profesor;
-racord apă la fiecare chiuvetă;
-ustensile, materiale auxiliare, aparatură și substanțe chimice necesare activităților didactice.

Proiectul urmărește obținerea unei imbunătățiri a procesului educațional. Activitățile practice promovează cooperarea, colaborarea, încurajează exprimarea propriei păreri și asumarea consecinţelor alegerilor făcute.
Prin facilitarea înțelegerii și asimilării cunoștințelor studiate se dorește obținerea unor rezultate pozitive si vizibile la clasă, cât și în cadrul proiectelor realizate în parteneriatele cu alte școli din localitate, din județ sau la nivel national, precum și la concursurile școlare. Aceasta se va realiza prin amenajarea unui spațiu adecvat cu echipamente moderne.
Implementarea acestui proiect va avea rezultate atât la nivelul comunității școlare, cât și la nivelul comunității locale, oferind posibilitatea elevilor, cadrelor didactice de a participa la diverse activități prevăzute în parteneriatele încheiate, realizate pe grupuri de elevi cu implicarea chiar și a părinților, într-un cadru modern, dotat cu tot echipamentul necesar.

Proiectul va fi implementat în sala de clasă de la etajul 1, pe aripă, partea vestică a corpului de clădire al Școalii Gimnaziale “OVID DENSUSIANU”, Fagaraș, Strada Vasile Alecsandri, nr 13.

Strada Vasile Alecsandri 13, Făgăraș, România